We wrześniu 2009r odbyła się coroczna wycieczka techniczna. W tym roku celem naszym było zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej w Porąbce Żar.

Elektrownia Żar.

Zlokalizowana w Międzybrodziu Bialskim elektrownia wysokospadowa o mocy 500 MW i spadzie 440 m. Jest to jedyna w kraju elektrownia podziemna. Elektrownia jest klasyczną elektrownią szczytowo-pompową przeznaczoną do regulacji systemu energetycznego w czasie szczytów i zapadów obciążenia. Krótki rozruch elektrowni (180 sek. do pracy generacyjnej) kwalifikuje ją również do pracy interwencyjnej. O lokalizacji elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły. Zapora została wybudowana między Porąbką a Międzybrodziem Bialskim w latach 1928-1937. Spiętrza wody rzeki Soły tworząc Jezioro Międzybrodzkie. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, zbudowana w latach 1951-1954 jako pierwszy element Zespołu Elektrowni Wodnych (którego pozostałymi elementami są Tresna i Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar). Elektrownia posiada dwa hydrozespoły Kaplana o mocy 6,1 MW i jeden turbozespół typu Francis'a o mocy 0,4 MW
Zapora Porąbka

Plan wycieczki obejmował wyjazd spod Ośrodka Pomiarów i Automatyki S.A. w Zabrzu, zwiedzanie elektrowni Żar, tradycyjny góralski obiad oraz powrót.

Zapraszamy do galerii.
Wycieczka techn...
Wycieczka techn...
Wycieczka techn...
Wycieczka techn...
Wycieczka techn...
Wycieczka techn...